Woda jest jedną z najważniejszych substancji, niezbędnych do życia człowieka. Sam za siebie mówi fakt, że organizm ludzki składa się z wody w około 70%. Woda jako substancja ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a odwodnienie stanowi śmiertelne zagrożenie. W wielu przypadkach szklanka wody jest w stanie rozwiązać problemy z bólem głowy, które mogą być spowodowane niedostatecznym poziomem tego płynu w organizmie. Z tego też powodu każdy człowiek powinien codziennie wypijać minimum 1,5l płynów.

Jakie znaczenie dla organizmu człowieka ma woda?

Woda jest kluczowym budulcem organizmu człowieka. Ma ogromny wpływ na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka. Jest ona rozpuszczalnikiem dla wielu cennych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo wpływa również na prawidłową termoregulację – wspiera proces chłodzenia w upalne dni, a także ogrzewanie ciała podczas zimniejszej pory.

Woda ma także ogromne znaczenie podczas procesu wydalania toksyn z organizmu oraz innych składników ubocznych procesów metabolicznych. Aby jednak mogła służyć organizmowi, należy dostarczać jej w odpowiedni sposób. Najlepiej jest pić wodę mineralną, ponieważ dostarcza ona witamin i minerałów niezbędnych dla organizmu. Aby dobrze się dobrze przyswajała, najlepiej jest pić ją przez cały dzień małymi łykami. Wypicie na raz dużej butelki wody spowoduje, że woda nie wchłonie się do organizmu, lecz w większości przejdzie do pęcherza moczowego.

Ile wody tak naprawdę powinien pić dorosły człowiek?

Jak wspomniano, należy spożywać minimum 1,5l płynów dziennie. W dokładniejszym rozróżnieniu określa się, że osoby o masie ciała powyżej 40 kg powinny spożywać średnio 35 ml wody na każdy kilogram. A więc osoba o wadze 50 kg powinna wpijać około 1750 ml.